Zdrowie i pielęgnacja petit basset griffon vendéen

Rasa ta jest bardzo przyjacielska oraz pozytywnie nastawiona do ludzi. Przyjazna wobec dzieci, niemniej jednak zalecana w domu, gdzie przebywają starsze dzieci. Wiąże się to z bardzo ekstrawertycznym temperamentem tej rasy. Psy jednak są łatwe w ułożeniu.

Co musisz wiedzieć o codziennej pielęgnacji psa?

Właściciele tej rasy powinni dążyć do tego, aby pies codziennie podejmował aktywność. Długie spacery są jak najbardziej mile widziane. Szczotkowanie natomiast powinno się odbywać codziennie. Zabieg jest niezbędny w celu wyeliminowania zmatowienia sierści. Poza tym może ona się plątać, co może się okazać kłopotliwe. Martwy włos odpędza się kciukiem i palcem. Psa rasy petit basset griffon vendéen należy regularnie poddawać zabiegowi pielęgnacyjnemu pyska a szczególnie uszu.

pielęgnacja petit basset griffon vendéen

Dzięki temu unikniemy rozwoju drożdżycy oraz zapaleń uszu. Pazury ucina się rutynowo – dwa razy na miesiąc. Petit basset griffon vendéen pielęgnacja psa nie jest zbyt intuicyjna, ale dość prosta i nie skomplikowana. Każdy wielbiciel psa zdaje sobie sprawę z tego, że każda rasa jest inna oraz na swój sposób specyficzna. Co za tym idzie potrzebuje indywidualnego podejścia. Podobnie jest z tą rasą, która nie jest zbyt wymagająca, ale przy odpowiednim podejściu będzie idealnie dopieszczona, co z pewnością zostanie docenione przez pupila. Chcąc być idealnym właścicielem psa każdej rasy, należy go obserwować, aby móc ocenić jego temperament oraz charakter. Mimo, że każda rasa posiada swoje indywidualne predyspozycje, każdy osobnik ma inną osobowość.

Najważniejsze aspekty zdrowotne psa petit basset griffon vendéen

Petit basset griffon vendeen żyje przeciętnie prawie trzynaście lat. Zdarzają się odchylenia od tej normy, które dochodzą nawet czterech lat, ale nie są to częste przypadki. Rasa ta nie ma szczególnych problemów zdrowotnych. Niemniej jednak według Brytyjskiego Kennel Club najczęściej bassety umierają na nowotwory. Jedna trzecia zgonów spowodowana jest właśnie tą przypadłością. Kolejna przyczyna to najzwyczajniej wiek, który doprowadza do śmierci oraz problemy z sercem. Te ostatnie to raptem siedem procent zgonów, przy czym nowotowory odnotowują aż trzydzieści trzy procent. Petit basset griffon vendéen zdrowie ma ogólnie dobre, co jest powodem rozmów wielu naukowców.

Spekulują oni na temat długowieczności psów, gdzie basset żyje statystycznie przeciętnie i mieści się w normie. Najczęściej zgłaszanym problemem wśród hodowców są problemy uszne, w tym wydzielina sącząca się uszu, infekcje uszu czy problemy z oczami. Zdarzały się także przypadki zachorowań rasy petit basset girffon vendeen na niedoczynność tarczycym, ból szyi, padaczkę, zapalenie skóry, itp. Są to co prawda problemy, które mogą dotknąć większość ras. Niemniej jednak ta akurat jest na nie najbardziej narażona. W związku z tym należy regularnie czyścić psu okolice uszu i oczu oraz przynajmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę stanu skóry u weterynarza. Z pewnością wizyty u specjalisty niczemu nie zaszkodzą a wręcz przeciwnie pomogą.