Poznaj największe mity dotyczące psów!

Istnieje wiele mitów na temat ras i psów. Część nich wiąże się ich temperamentem a także nie ma nic wspólnego z prawdą. Niemniej jednak niektóre przekonania są tak mocno zakorzenione w naszej kulturze, że większość ludzi ślepo w nie wierzy. Co prawda łatwo je zweryfikować, dlatego też poniżej kilka wyjaśnień odnośnie mitów dotyczących psów.

Czarne podniebienie to zły charakter

Większość właścicieli psów żyje w przekonaniu, że im czarniejsze podniebienie psa to pies bardziej agresywny. To oczywiście mit. Do dziś niewiadomo skąd wzięło się takie przekonanie. Niemniej jednak różowe miało oznaczać, że pies jest łagodny a czarne, że agresywny. Weterynarze do dziś wyprowadzają właścicieli z tego błędu tłumacząc, że to nie prawda. Kolor podniebienia to kwestia pigmentu – podobnie jak z sierścią. Nie jest to żaden wyznacznik psiego charakteru.

Suchy nos psa oznacza chorobę

Kolejny mit, który jest dość popularny. Nie jeden właściciel psa wpadł w panikę, gdy jego pies miał suchy nos. Nie jest to jednak wyznacznik choroby. Suchy nos może być spowodowany przebywaniem w pomieszczeniu z klimatyzacją albo silnym wiatrem, wysoką temperaturą czy jej zmianami. Wilgotność nosa psa zmienia się kilka razy w ciągu jednego dnia. To czy pies jest zdrowy powinno być oceniane na podstawie samopoczucia czworonoga a nie stanu nosa. Pies, który jest osowiały, ma mniej energii, niż zwykle albo zachowuje się inaczej, to są powody do niepokoju. Prawidłowa temperatura psa powinna wahać się w granicach 37,5 a 38,5 stopni Celsjusza. Jest to troszkę inna norma, niż w przypadku ludzi.

psy rasy mieszanej

Pies nie lubi kotów

To nie jest tak, że psy ze względu na to, że są psami czują nienawiść do kotów. Niektóre zwierzęta z zasady trzymają się razem ze względu na podobieństwo języka gestów oraz dźwięków. Pies wie jak porozumieć się z drugim psem, a język kotów jest dla nich obcy tak jak jego zachowania. W momencie kiedy pies wychowuje się razem z psem od młodości znajdują wspólny język – wypracowują go, dlatego mogą żyć w zgodzie i zostać przyjaciółmi. Są rasy psów, które mają bardzo mocny rozwinięty instynkt łowczy i z natury mogą traktować kota jako obiekt do zdobycia.

Ślina psa to idealne lekarstwo na wszelkie rany

Niektórzy żyją w przekonaniu, że psia ślina ma lecznicze właściwości, dzięki którym rany szybciej się goją. To totalna bzdura, która nie ma naukowego potwierdzenia. Co prawda niektóre substancje zawarte w psiej ślinie posiadają działanie odkażające, ale zawierają także liczne bakterie a nawet grzyby i wirusy. W związku z tym nie powinno się pozwalać psy wylizywać ludzkich ran.

Merdanie ogonem to oznaka radości

Chyba większość z nas sądzi, że szczęście psa można wyczytać z ogona i słusznie. Niemniej jednak psy merdają ogonami także z innych powodów, takich jak widok czy głos opiekuna albo widok ulubionej karmy. Aby móc prawidłowo ocenić jego samopoczucie należy zwrócić uwagę nie tylko na sam ogon, ale i na całą postawę z której można wiele wyczytać. Doświadczenie właściciele psów potrafią to zrobić.