Petit Basset Griffon Vendeen najważniejsze informacje o rasie!

Petit Basset Griffon Vendeen to inaczej baset wendejski. Nalzy on do grupy psów gończych a początki rasy sięgają sesnastego wieku. Poniżej najważniejsze informacje odnośnie rasy.

Co musisz wiedzieć Petit Basset Griffon Vendeen?

Psy te mają krótkie nogi oraz solidny kościec z mocnym ciałem. Ciało ich w kłębie jest nieco dłuższe od wysokości w kłębie. Czaszka jest zaokrąglona i niezbyt wydłużona. Petit basset griffon vendéen opis rasy ma skomplikowany, ponieważ charakterystyka jego jest bardzo mocno rozbudowana. Niemniej jednak to, co warto wiedzieć o tym psie to fakt, że kocha on ludzi. Niestety ceni sobie bardzo mocno niezależność, dlatego też warto z nim popracować podczas szkolenia z zakresu bezpieczeństwa.

Petit Basset Griffon Vendeen opis rasy

Pies rasy Petit Basset Griffon Vendeen bardzo ekspresywnie wyrażają swoje emocje, których nie potrafią ukryć a nawet nie próbują tego robić. Mimo, że jest bardzo aktywny oraz żywy, jako pies obronny nie spełni swojej roli. Poza tym są bardzo inteligentne, bystre i mądre. Kontakt z dziećmi czy innymi zwierzakami w gospodarstwie domowym to dla nich czysta przyjemność. Ze względu na fakt, że są bardzo aktywne mogą nie sprawdzić się jako towarzysze dla małych dzieci. Przypadkiem mogą im zrobić krzywdę. Poza tym są głośne i często szczekają. Robią to z różnych powodów – szczekają do muzyki, dla zabawy albo w ramach buntu czy protestu.

Petit Basset Griffon Vendeen to wyjątkowy pies

Mimo, że rasa jest przyjazna dzieciom, ze względu na ich nadpobudliwy charakter nie jest polecana do kontaktu z małymi dziećmi. Niemniej jednak Petit Basset Griffon Vendeen nadaje się na zwierzę terapeutyczne. Małe bassety bywają także psami myśliwskimi, które są wykorzystywane do śledzenia zwierzyny. W regionie Wandei myśliwi polują z Bassetami na zające.  Psy te potrafią wypędzić zwierzęta na otwartą przestrzeń. Poza tym wspaniale współpracują z innymi psami, nakierowując je na właściwy trop i ścieżkę. Rasa jest charakterystyczna spośród innych, ponieważ ma typowe dla siebie, białe zakończenie ogona, które nazywa się pędzelkiem.

Są to psy typowo towarzyskie, przyjacielskie, idealnie nadające się do towarzystwa dla osób stroniących od samotności. Jednak należy pamiętać, że psy te nie są pozbawione pierwotnych instynktów, więc może się zdarzyć, że udadzą się w pogoń za drobną zwierzyną. Podstawą jest więc spacer z bassetem na smyczy. Zapachy innych zwierząt są dla nich na tyle nęcące, że mogą ulec instynktowi nie zbaczając na właściciela. Poza tym, że jest to pies dość złożony a jego cechy charakteru są dość pierwotne, jest on bardzo przyjacielski oraz jak większość psów wierny. Oddanie właścicielowi jest godne podziwu. Wyprostowany ogon jest oznaką dominacji. Właściciele muszą zatem uważać i obserwować jego kontakty z innymi pupilami, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Praca z psem tej rasy może przynieść oczekiwane rezultaty, dlatego warto zainwestować w szkolenia, które zaowocują ułożeniem psa rasy Petit Basset.