Poznaj temperament i przeznaczenie rasy petit basset griffon vendéen

Basset gryfon wandejski to średniej wielkości pies, który posiada doskonały węch. Ma typową budowę z krótkimi nogami i ciałem niewiele dłuższym od wysokości w kłębie. Sierść ma szorstką średniej długości.

Wyjątkowy temperament petit basset griffon

Z natury to bardzo radosna rasa. Niemniej jednak należy ona do ekstrawertycznych odmian. Petit basset griffon vendéen charakter potrafi mieć uparty i niezależny. Ze względu na jego cechy charakterystyczne, właściciel powinien być wyrozumiały i cierpliwy. Pies ten zrobi wszystko, aby zadowolić swego pana, dlatego będzie idealnym przyjacielem i wiernym kompanem. Bardzo kochają ludzi a rasa jest bardzo ekspresyjna.

przeznaczenie rasy petit basset griffon

W szczególny sposób okazują swoje uczucia, dlatego też hodowcy mówią o niej „szczęśliwa rasa”. Z nieznajomymi także próbują nawiązać więź, ponieważ są bardzo przyjacielskie. Wciąż merdają ogonami i wręcz się uśmiechają do właściciela. Ze względu na swój charakter nie nadają się ani nie sprawdzą się całkowicie jako psy obronne. To typowo domowe zwierzęta. Są bystre i bardzo mądre. Szybko nawiązują kontakty ze starszymi dziećmi i domowymi zwierzętami. Ze względu na swój temperament, który jest dość impulsywny, bardziej nadają się do kontaktu ze starszymi dziećmi, niż młodszymi. Petit Basset Grifon Vendeen szczeka z różnych powodów, ponieważ jest impulsywny. Pies ten szczeka praktycznie z każdego powodu, do muzyki, dla zabawy lub w ramach buntu. Bywa więc on głośny.

Jakie jest przeznaczenie rasy?

W związku z tym, że rasa ta jest bardzo przyjazna dzieciom sprawdzą się jako psy terapeutyczne. Petit basset griffon vendéen przeznaczenie rasy ma także myśliwskie. Są wykorzystywane do śledzenia zwierzyny. W okolicach Wandei wykorzystywane są do polowania na zające. Potrafią one wypędzić zwierzęta na otwartą przestrzeń. Odpowiednio szkolona rasa potrafi współpracować z innymi psami oraz odnajdywać się w przestrzeni myśliwskiej. Niemniej jednak coraz częściej sprawdzają się jako psy do towarzystwa.

To o czym należy pamiętać to fakt, że psy te pozbawione są instynktów naturalnych, więc mają potrzebę rozładowywać swoje napięcie poprzez gonitwę za drobnymi zwierzętami. Petit Basset Griffon Vendeen w związku z tym powinien być wyprowadzany na smyczy, bez względu na to na jakim terenie odbywa się spacer. Na luźne spacery bez smyczy można sobie pozwolić na ogródku, działce lub innym terenie zamkniętym lub ogrodzonym płotem.

Najbardziej posłuszny pies tej rasy potrafi wyrwać się za innym zwierzęciem, nawet gdy nie chce zrobić mu krzywdy, bo pamiętajmy, że jest to rasa przyjazna. Natury jednak nie da się oszukać. Charakterystyczny dla niego jest jego język ciała, który może być dwuznacznie traktowany przez inne zwierzęta, Prosty ogon postawiony na sztorc to u Petit Basset Griffon Venden oznaka dominacji. Właściciele tej rasy powinni być wyczuleni na kontakty swojego pupila z innymi psami, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jak o każdej rasie tak i o tej trzeba posiadać odpowiednią wiedzę.