Chcesz kupić psa, wybierz psa ze schroniska

Zakup psa to odpowiedzialna decyzja, która z pewnością zmieni życie całej rodziny. To czy zmiana będzie na lepsze zależy do pochodzenia psa oraz od jego wychowania. Coraz więcej ludzi decyduje się na wzięcie psa ze schroniska.

Psy ze schroniska czekają na nowy dom

W schronisku znajdują się zwierzęta, które czekają na dom. Gdy go odnajdą z pewnością będą potrafiły odwdzięczyć się wiernością i miłym towarzystwem. Trzeba być jednak świadomym tego, że nie zawsze od początku jest łatwo. Zdarza się, że adoptowane zwierzęta ze schroniska wracają tam w ciągu pierwszych kilku tygodni. Pobyt w schronisku dla każdego zwierzęcia to wielka trauma i każda zmiana miejsca zamieszkania, nawet ta tymczasowa, może wpłynąć na jego psychikę i emocje. Pies może być zdezorientowany i może zacząć sprawiać problemy uporczywie szczekając lub niszcząc rzeczy w domu. Przetrwanie tego czasu oraz okazanie dużej dozy cierpliwości oraz pokładów miłości z pewnośćią zaowocuje oddaną przyjaźnią ze strony psa.

psy ze schroniska

Pies ze schroniska odpłaci ci wiernością

Kiedy już pies zadomowi się na dobre w nowym mieszkaniu i poczuje się jak u siebie, nawiązanie z nim relacji to tylko formalność. Pies ze schroniska to idealny kompan zabaw a przede wszystkim oddany przyjaciel. Pies ten wymaga innego podejścia niż pies z hodowli. Niemniej jednak podejmowanie jakichkolwiek szkoleń może okazać się bezskuteczne w pierwszym etapie jego obcowania w nowym miejscu. Z czasem kiedy pies już zaprzyjaźni się z opiekunami i nowym miejscem, można pomyśleć o tym, aby ułożyć go pod rytm i przyzwyczajenia domowników. Niemniej jednak na początku priorytet to nabranie wzajemnego zaufania oraz zaprzyjaźnienie się. Warto poświęcić czas na tworzenie wzajemnej bliskości, po to, aby stworzyć zgrany zespół. Potem wspólnie można dokonywać cudów. Mnóstwo kundelków i ras mieszanych uprawia sporty z właścicielami, ale nie warto się łudzić, że uda się to w pierwszy rok. Niemniej jednak warto na to poczekać.

Warto dać szanse starszym psiakom

Adoptowanie starszych psiaków budzi wiele kontrowersji oraz wzbudza wiele emocji. Są tacy, którzy uważają, że starszy pies nie jest godny zaufania. Wybierając tylko szczeniaczki, niszczą szansę tych starszych na lepsze życie. Nie jest jednak powiedziane, że tylko starszy psiak może dostarczyć problemów behawioralnych. Chcąc adoptować psa ze schroniska trzeba być uzbrojonym w cierpliwość bez względu na to w jakim etapie rozwojowym znajduje się pies. Ludzie niesłusznie obawiają się, że starsze psy nie będą utrzymywać czystości, że będą trudne w ułożeniu, że będą ciężko się klimatyzować – nic bardziej mylnego! Zarówno starszy jak i młodszy psiak potrafi nabrać odpowiednich zachowań w nowym otoczeniu. W związku z tym nie należy dyskwalifikować na wstępie starszego psa, bo może się on okazać równie dobrym i wiernym kompanem jak ten młodszy. Warto o tym pamiętać udając się do schroniska po nowego pupila. Wybór ten może ułatwić nam spojrzenie starszego psiaka, który na nas zerknie ukradkiem.